+90 533 769 4386

Smokin Pantolonu Nasıl Olmalıdır?

Smokin pantolonu seçmek çok basittir; ceketle mükemmel bir uyum içinde olmalıdır.

Bu da demek oluyor ki, temel materyali ceket ile aynı olmalıdır. Dış dikişler, ceket klapa mostrası ile aynı materyalden yapılma bir pervaz şeridinin altına gizlenmiş olmalıdır.

Pantolon yüksek belli olmalıdır, böylelikle bel kuşağı (yelek veya kemer de denebilir) beli tamamen sarabilir. Pantolon askısı ile birlikte giyilebilirler ve kemer köprüleri olmamalıdır.

Bunun da ötesinde smokin pantolonları çok sade bir şekilde minimaldir. Paça katlamaları yoktur ve cepler genellikle dikişleri gizleyen şeridin arka kenarına değen dikey yarıklar halindedir. Pili olup olmaması tercihe bağlıdır ama düz ön görüntüsü çok daha asil bir havaya sahiptir.

Smokin Yeleği

Smokinde iki adet, birbirine eş bel bağı kullanılabilir; biri resmi yelek, diğeri ise kemer olarak kabul edilebilecek bel kuşağı.

Resmi yelek geleneksel bir seçenektir ve üç parça takım elbise yeleğinden bir nebze farklılık göstermektedir. Kesimi düşük ve geniştir bu nedenle altına giyilen resmi gömleği gösterir ve ufak bir şal klapaya sahiptir. Bazılarının arkası yoktur ve bir toka ya da düğme kayışı ile arkası kapanmaktadır. Yelek ceket ile aynı materyalden yapılmadır veya klapaları ya da yeleğin tamamı ceket klapası ile aynı materyalden kaplanmış olmalıdır. Hem çift sıra düğmeli hem de tek sıra düğmeli yelekler kabul edilebilir.

Yelekler çok popüler olmaya başladığı için smokin kiralamacılarında farklı renk seçenekleri de bulabilmeniz mümkün, bu nedenle smokin giymenin altın kuralını sakın aklınızdan çıkarmayın; siyah smokin, siyah yelekle tamamlanır!

Bel Kuşağı

Bel kuşağı; pilili bir şekilde, yatay olarak belin etrafını kaplayan parçaya verilen addır. Geleneksel olarak, ceket klapa mostrası ile aynı ipekten yapılmalıdır. Pililer, küçük cepler gibi (ki eski zamanlarda resmî ve yarı resmî smokin pantolonlarında cep bulunmadığından görevleri gerçekten de bu idi) yukarı bakmalıdır. Bazı modern kuşakların iç taraflarında ayrıca gizli bir cep daha bulunmaktadır.

Ne tip bir bel bağlanmasını tercih ederseniz edin,  pantolonunuzun belini çepeçevre gizlemesi gerekmektedir. Kaliteli modellerde, pantolonun beli ile bel bağınızın arasında gizli ufak düğmeler olur ve bu sayede kuşağınız ya da yeleğiniz yerinden kaymaz.

Eğer amacınız biraz daha rahat, yarı resmî bir görünüme sahip olmaksa, smokininizden farklı, koyu renk, bordo ya da koyu yeşil bir kuşak kullanabilirsiniz. Bu yüksek önemi olan diplomatik bir toplantıya ya da bir ödül törenine uygun olmasa da, örneğin, bir düğüne uygun olabilir.

Sağduyulu olun, şüpheye düştüğünüz zaman siyahı tercih edin. Her şartta doğru olanı tercih etmiş olacaksınız.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *