+90 533 769 4386

İnce Gösteren Gömlek

Kağan Gökalp

Kağan Gökalp

İstanbul’da üç mağazası bulunan ve Eylül 2007’de 4. mağazasını Ankara’nın Cepa alışveriş merkezinde açan Milimetric, siyasetçi, bürokrat ve işadamlarına hitap ediyor. Mağaza, “İmaj danışmanlığı” ile siyasetçi, bürokrat ve işadamlarının evleri ile ofislerine kadar gidip gardroplarını yeniliyor.

Müşterilerine kişiye özel gömlek ve takım elbise diken Milimetric, müşterilerini olduklarından daha uzun ve ince gösterebilecek kalıp ve kesim teknikleri ile öne çıkıyor.

Milimetric , nostaljik kabul edilen ve kişiye özel üretimi ön plana çıkaran “ısmarlama” giyim alışkanlığını çağdaş bir zihniyetle alışveriş merkezlerine taşıyan tek firma olma iddiasında. Milimetric mağazalar koordinatörü Burak Başaran, başarılarının sırını güven olarak özetliyor. “Müşterilerimizin bize sonsuz bir güveni var” diyen Başaran, müşteriye yakışmayan bir kesim ya da modeli yapmayı reddettiklerini belirtiyor.

Ismarlama trendi başladı

Başaran, “Örneğin şişman birine kruvaze takım elbise yapmıyoruz, üst üste binen kumaşların müşteriyi daha da iri gösterdiğini mantıklı bir şekilde izah ettiğiniz zaman sorun olmuyor. Terzilikte oran, matematik çok önemli.” Müşterinin mağazaya saygı duyması ve güvenmesi içir onlardan daima bir adım önde olmaya çalıştıklarını belirten Başaran, personellerine bu konuda eğitim verdiklerini ifade ediyor.

Başaran, “Milimetric’te çalışanlar hangi kademede olursa olsun, sürekli kendini geliştirmek ve yenilemek zorunda” diyor.

Kişiye özel üretimde gösterdikleri başarının diğer firmaları da etkilediğini dile getiren Başaran, hemen hemen tüm markaların ısmarlama departmanı kurup, hazır konfeksiyonun yanında ısmarlamaya da ağırlık vermeye başladığını aktarıyor.

Diğer mağazalardan farklı olduklarını belirten Başaran bunu da şöyle açıklıyor; “Mağazalarımızda hazır gömlek veya hazır takım elbise satmıyoruz. Hazır giyime yönelik üretim bandımız olmadığı için, ürünlerimiz tamamen elde dikiliyor. Mağazalarımızda kumaş , yaka , manşet , düğme seçimi yapabilirsiniz. Hazır giyim satmanın kolaylığına alışan kimi markalar, müşterinin ölçüsünü alıp, hazır giyim üretim bandında elbise dikiyorlar. Bunu yapabilirler, bunda yanlış birşey yok, ancak makine dikişini el dikişi gibi gösteremezsiniz. Ismarlama müşterisi bu konuda çok bilinçli, bir kere güvenini kaybettiniz mi, bir daha o müşteriye mal satamazsınız.”

Eve kadar gidiyor

Yurtdışından getirdiği kitaplar ile elemanlarını eğiten Milimetric son dönemde Ankara’nın siyaset ve sanayi dünyasında da önemli bir ilke imza atıyor. Siyasetçiler, bürokratlar ve işadamları Milimetric’in imaj danışmanlığından yararlanıyor. Ev ve ofislere kadar giden Milimetric danışmanları, gardropları ve sahiplerini adeta baştan yaratıyor. Hangi kravatın giyileceği, desen tercihi, yüz şekline göre bağlama tarzını danışmanlar belirliyor. Gardrop sahibine hangi rengin iyi gideceğini, ne tür aksesuarlar kullanması gerektiği de yine danışmanlarca belirleniyor. Öyleki, siyasetçi, bürokrat ya da işadamının yüzüne, kilosuna, boyuna, haraketlerine uygun olmadığı düşünülen kıyafetler gardrobtan tamamen kaldırılıyor.

Milimetric, Eylül ayında İstanbul Anadolu yakasında bir mağaza daha açmayı planlıyor. Başaran ondan sonra çok iyi bir alışveriş merkezi projesi olmadığı sürece Türkiye’de yeni mağaza açmayacaklarını söylüyor. Yurtdışında mağaza arayışlarını sürdürdüklerini belirten Başaran, müşterilerinin yüzde 20’sinin Türkiye’de yaşayan yabancı işadamı, yönetici ve büyükelçilerden oluştuğunu bunun da yurtdışı mağazası için kendilerini cesaretlendirdiğini aktardı.

Başkent moda trendleri

Milimetric mağazalar koordinatörü Burak Başaran, Ankara’nın moda tercihleri hakkında şunları söylüyor: “Ankara müşterisi gömlekte klasik renk ve desenleri tercih ediyor. Renk tercihİ beyaz. Onu mavi izliyor. Genellikle kravat bağlamaya uygun yaka modellerini seçiyorlar. Renkli düğmelerden uzak duruyorlar. Manşetli gömlekler siparişi daha çok Ankara’da. Takım elbisede ise en çok tercih edilen renk lacivert, protokoller Ankara’da çok olduğu için siyah takım elbise, smokin çok ender olmakla birlikte frak da dikiyoruz. Zaman zaman kimi siyasilere danışmanlık hizmeti verdiğimiz de oluyor. Örneğin, bir bakanımız Ankara’daki mağazamıza elinde davetiye ile uğramış geçenlerde, yurtdışında bir davete katılması gerekiyormuş, davetiyenin üzerinde “white tie” ibaresi vardı. “Şimdi ben nasıl giyinmeliyim” diye sormuş. “White tie” ibaresinin davete frakla iştirak etmesi anlamına geldiğini belirttik, “black tie” olsaydı smokinle gitmesi gerekecekti. Bir de smokin gömleği çok dikiyoruz Ankara’da. Enteresandır kol düğmelerini de kravattan çok satıyoruz. Ayrıca www.milimetric.com adresinden kendi gömleğinizi tasarlayabilirsiniz.”

Hürriyet – 30.04.2008
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/8818697.asp?m=1

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *