+90 533 769 4386

Gömleğe İşlenen Harfler

Gömleğe İşlenen Harfler

Gömleğe İşlenen Harfler

Finans dünyasında, holding koridorlarında, iş yemeklerinin yendiği şık restoranlarda isminin ve soyadının baş harflerini gömleğine işleten erkeklerle karşılaşmışsınızdır. İnisiyal (İngilizcede baş harf anlamına gelen initial) modası yıllardır erkekler arasında sözsüz bir gelenek. Bunu giyen erkek, bir anlamda diyor ki, “Ben özel dikim gömlek tercih ediyorum.” Bu bir statü sembolü aynı zamanda… Fiyatları 100-150 liradan başlıyor. Son yıllarda gömlek dışında kemer, ceket, kaşkol, kravat hatta çoraplara bile harfler işleniyor. Tabii bu modanın da kendine göre kuralları var. Kıyafetin neresine, hangi renkte ve ne boyutta işlenmeli… Modacılarla ve bu geleneği benimseyen erkeklerle konuştuk.

Kıyafetlerde, o kıyafeti giyenleri temsil eden işlemelerin tarihi çok eskilere dayanıyor. Modacı Taci Şeker, Romalılar ve Yunanlıların işlemeyi önceleri altın ve gümüş paraların üzerinde kullandıklarını söylüyor: “Sonradan sanatçılar yaptıkları işlerin altına imza olarak kullandılar. Victoria döneminde yüksek sınıftan kişiler işleme kullandı. Özellikle Kraliçe Victoria, kraliyet ailesinden gelen tüm erkeklerin işlemeli kıyafet giymelerini istedi. Böylelikle onların kıyafetleri halktan ayrıldı. Yakın tarihimizde İngiltere, kıyafette işlemenin yaygınlaştığı yer oldu.” Ardından modanın mabedi İtalya konuyu sahiplendi.

Özellikle kişiye özel yapılan gömlek ve takım elbiselere kişilerin adlarının baş harfleri yazılmaya başlandı. Zaman içinde moda haline geldi.

Bazı modaevleri ismin baş harflerini, bazıları da tamamını kıyafetlere işlemeye başladı.

İSMİN TAMAMINI İŞLETMEK ABARTILI BULUNUYOR

Şimdilerde kendine özel kıyafet diktiren pek çok isim, giysilerine adeta kendi damgalarını vurmak için işleme yaptırmayı tercih ediyor. Özellikle manşetli gömleklere, kaşkollara, trikolara, takım elbiselerde ceketin içine işleme uygulamayı seviyor. Kemerinde, kravatında, hatta çorabında bile isimlerinin baş harfini yazanların sayısı da az sayılmaz. Modacı Faruk Saraç, isim ve soyadının tamamını işletenleri abartılı buluyor. İşlemelerin gömleklerin manşetine ve göğüs bitiminin 3-4 santim aşağısına yapılması gerektiğini söylüyor.

Modacı Taci Şeker’e göre de gömlekte işlemenin yeri kemerden 15-20 santim yukarıda ve orta kısımdan sol tarafa doğru 14-15 santimlik yere denk geliyor. Tabii kullanıcının vücut ölçüleri ve yapısı da bu ayarı değiştirebiliyor. Şeker, en doğru ve popüler olanın göbeğe işleme olduğunu söylüyor: “Göğüse işlemeyse yakanın omuz dikişinden göğse doğru ölçtüğümüzde 25 santim ve yana 14 santim olan yere denk gelmeli. Müşteriler özellikle manşetlerine işleme yaptırmak istiyor. Ancak yaygın olmasına rağmen biz müşterilerimize göğse ya da göbeğe işleme yapmalarını öneriyoruz.”
İşlemeler gömleklere el yazısı ve normal harfler şeklinde yazılabiliyor. Daha şık olduğu için genellikle el yazısı karakterleri tercih ediliyor. İşlemeler elde ve makinelerde yapılıyor. İdeal boyutları 1.5-2 santim arasında değişiyor.

BEYAZ GÖMLEĞE GÜMÜŞ RENGİ

İşlemenizin giyilecek kıyafete uyması önemli. Örneğin mavi işlemeli bir gömleği siyah elbiseyle giyemezsiniz ama kırmızı işlemeli bir gömlek pek çok elbiseyle giyilebilir. Taci Şeker, müşterilerine genelde beyaz gömleğe gümüş işleme önerdiklerini söylüyor: “Pastel renkleri sevenler de var. Ayrıca pembe, mavi, mor gibi renklerde rengin 1-2 ton koyusu yapılabilir. Kadınlar arasında da uygulama yaygınlaşıyor. Onlar daha çok manşette tercih ediyor.”

KURU TEMİZLEMEDE KARIŞMAZ

İşlemeler statü göstergesinin yanı sıra farklı amaçlarla da kullanılıyor. Eşler birbirlerine bağlılıklarını göstermek için gömleklerine birbirlerinin isimlerinin baş harfini işletebiliyor. Ayrıca yılbaşı, evlilik yıldönümü, doğum günü gibi özel günlerde de sevdiklerine özel işlemeli ve içinde adlarının yazdığı gömlekler hediye edenler var. Kimileri de kuru temizlemede bir karışıklık olmaması için isimlerini işletiyor.

Cengiz Semercioğlu (Gazeteci)
MEGALOMAN BİR YANI VAR

Kollarıma C.S., yakamın iç kısmına da adımın ve soyadımın tamamını yazdırıyorum. Bazen eşimle birbirimizin gömleklerinin yaka içine ismimizi yazdırıyoruz. İlk defa Milimetric’te kendime özel gömlek diktirmiştim. İster misin dediler, merak ettim. Şimdi sadece özel diktirdiğim gömleklere uygulatıyorum. Bağımlılık durumum yok. Erkekler bunu daha çok haute couture giyiyorum demek için tercih ediyor. Bence bunu yaptırmanın megaloman bir yanı var.

Faruk Saraç (Modacı)
ERKEKLERE GÜÇ KATIYOR

Özellikle kaşkol ve gömleklerimde adımın ve soyadımın başharfini kullanıyorum. Bu semboller bence erkeklere güç katıyor. Aynı zamanda özel bir ürün aldığınızın da göstergesi oluyor. Tabii günümüzde dışarıdan alınan gömleklere de bunu uygulayanlar var.

Tayfun Topal (Yapımcı)
BAĞIMLILIK OLDU

12 yıldır kıyafetlerime adımın ve soyadımın baş harflerini işletiyorum. Gömlek, takım elbise ve çoraplarımda tercih ediyorum. Gömleğimde kol, göğüs ve göğüs altına işletmeyi seviyorum. Takım elbisede ceket içlerinde kullanıyorum. Daha uzun çoraplar giyiyorum. Onları da özel yaptırdığım için başharflerimi işletiyorum. Bu uygulama kendimi daha özel hissetmemi sağlıyor. Bir süre sonra da bağımlılık yapıyor. İşlemelerde açık mavi renk tercih ediyorum. İsmimin tamamını yazdırmayı çok abartılı bulduğum için hiç düşünmedim.

Hakan GENCE

Hürriyet – 05.12.2009
https://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=13107049

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *