+90 533 769 4386

Denktaş’ın Yaka Sorunu

Rauf Denktaş

Rauf Denktaş

Kişiye özel gömlek üretimi ile ünlenen Milimetric, özellikle A Grubu müşteriye hitap ediyor. Müşterileri arasında ‘gömlek yakası’ sorunu yaşayan Rauf Denktaş da var.

Yaklaşık 2.5 yıldır Milimetric Shirts markası altında “kişiye özel gömlek üreten” Kangru Dış Ticaret, siparişlerin önü arkası kesilmeyince üçü İstanbul’da biri de Ankara’da olmak üzere dört yeni mağaza daha açmaya karar verdi. Tamamen sipariş üzerine çalışan ve Türkiye’de devamlı ondan giyinen bin 200, İngiltere’de 200’e yakın müşterisi olan Milimetric’in ortaklarından Taner Gökalp, çoğunluğu işadamı ve sanayici olan müşterilerinin ismini vermemekte direniyor. Ancak yaklaşık bir yıldır tüm gömleklerini Milimetric’e diktiren KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adını kerpetenle ağzından almayı başarıyoruz.

Denktaş’ın boynu nedeniyle yıllardır gömleklerinin yakasının kıvrılmasından şikayetçi olduğunu anlatan Gökalp, “Bize geldi, sorunu anlattı, ona uygun özel bir gömlek yakası oluşturduk. Sonunda Rauf Bey 80 yaşından sonra yakası kıvrılmayan gömlek giyebildi” diyor.

Peki Milimetric’in farkı ne? Taner Gökalp, önce 700’e yakın kumaş içinde müşterilerin seçim yaptığını belirterek sonraki süreci ise şöyle anlatıyor: “Müşterilerimiz genellikle işadamları olduğu için buraya gelmeleri mümkün olmuyor. Biz onların ofisine gidiyoruz. Yaka ve kol manşet örneklerimizi sunuyoruz. Bizi diğerlerinden ayıran en önemli özellik anotomik olarak ölçü almamız. Yani bir kişinin göbeği varsa. Arkası ile ön taraf eşit olmaz. Göbeğe göre ölçü alınır, arka çukuru belirlenir ve sonunda başka örneklerde olduğu gibi arka kısım kabarmaz.” Milimetric’in gömleklerinin fiyatı ise 125 milyon lira. İtalya’dan ithal edilen kumaşlarla sipariş, bir haftada teslim ediliyor. Gömlek kumaşında dünyaca ünlü bir İtalyan şirketin distribütörlüğünü aldıklarını belirten Gökalp, “Bu kumaşla yapılan gömleklerin fiyatı ise 200 ile 300 milyon lira arasında değişecek” diyor.

Türkiye dışında özellikle İngiltere’den de sipariş aldıklarını kaydeden Gökalp, yurtdışından müşteri sayısının 200’ü bulduğunu söylüyor.

Çok özel müşterilerine takım elbise de diktiklerini dile getiren Gökalp, ileride bunun da yaygınlaşacağını söylüyor. A Grubu müşterilere hitap eden Milimetric’e Anadolu’dan bile ilgi olduğunu anlatan Gökalp, “Bazıları sırf meraktan gelip bir kereliğine de olsa diktiriyor. Türkiye’de çalışan yabancı diplomatlar da müşterimiz arasında” diye konuşuyor.

Hacer GEMİCİ – EKONOMİ

Sabah – 17.06.2004
https://arsiv.sabah.com.tr/2004/06/17/eko113.html

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *